Глибочанський сільський голова Олена Неподобна з онучками.
Глибочанський сільський голова Олена Неподобна з онучками.

8 червня на території колишнього військового містечка у селі Високій Печі Житомирського району було велелюдно і… полунично. Сюди з різних куточків Житомирщини, а також кількох інших областей з’їхалися на перший «Фестиваль полуниці». Для житомирян навіть організували спеціальне підвезення на фестиваль.

иставка­ярмарок полуниці різних сортів, а також виставка виробів майстрів народної творчості, розваги, атракціони, різноманітні майстер­класи — і все це поєднувала полуниця. Не обійшлося й без конкурсів — на найкращу композицію з полуницею, найсмачніші страву та напій із неї, на кращий дитячий «полуничний» костюм. Щодо останнього, то, наприклад, ми зустріли бібліотекарку Житомирської районної бібліотеки для дітей Оксану Смірнову, яка за тиждень вигадала та власноруч пошила для себе і 5­річної доньки Катрусі неймовірні костюми «полуничок».

«Нині прагнемо створити ідентичність кожної території нашої області, — пояснила начальник управління культури та туризму облдержадміністрації Тетяна Парфентієва. — У Високій Печі це — полуниця. Хотілося, аби тут реалізовували не лише сировину, а й існували міні­фермерські господарства, де б заморожували або висушували ягоди на продаж. Нинішній фестиваль — хороший початок із гарною перспективою, який покликаний привернути увагу до цієї території як до полуничного краю».

Про саму ідею створення фестивалю розповів один із його ініціаторів, голова Житомирської райдержадміністрації Сергій Микитюк: «Прагнули створити свято, яке зробило б людей щасливішими. Наступного року плануємо запросити провідних виробників, які виставлятимуть свою продукцію і посадковий матеріал. Висока Піч та сусідні села — полуничний край, оскільки місцеві грунти чудово підходять для вирощування цієї ягоди».

Високопічський сільський голова Анатолій Маслов.
Високопічський сільський голова Анатолій Маслов.

На цьому наголосив і Високопічський сільський голова Анатолій Маслов. Він зазначив, що на території сільської ради із населенням близько 3 тисяч жителів полуницю вирощують у всіх господарствах. У середньому під ягоди відводять 10 соток землі, хоча є господарства, де ця площа становить навіть 50 соток. «Це вже звичка для місцевих господарів — вирощувати полуницю», — пояснює він. Схожі слова почули й від Глибочанського сільського голови Олени Неподобної, яка завітала на фестиваль разом з онуками. У селі, що неподалік Високої Печі, жінка вирощує полуницю на 20 сотках землі, як це робила її родина з діда­-прадіда.

До речі, на фестивалі було представлено чимало громад Житомирського району. «У нашій громаді практично кожна родина також вирощує полуницю, але, звичайно, не в таких масштабах як тут і зазвичай для власних потреб, — розповів Глибочицький сільський голова Сергій Сокальський. — Радо відгукнулися на запрошення організаторів фестивалю, адже на подібних заходах можна перейняти найкраще, аби запровадити й у себе».

Більшість гостей фестивалю сподівалися, що на святі можна буде придбати багато сортової ягоди і за низькими цінами — все ж таки фестиваль полуниці! Однак продавчинь, утім, як і товару, було зовсім небагато. Та й ціни — на рівні житомирських (від 20 до 35 грн. за кілограм). Через годину після початку фестивалю біля однієї з продавчинь побачили лише невеликий козуб із ягодами. «Пригощайтеся. Безкоштовно. Вже все продала!» ­­ почули. Секрет її швидкої торгівлі — продаж по 10 — 20 грн. Зустріли й групу місцевих господинь, які зізналися, що з нетерпінням чекали на фестиваль. Та прийшли на нього без полуниці: напередодні пройшла сильна злива, і в багатьох городах ягоди все ще «стояли» у воді. Жіночки нарікали, що цьогоріч через примхи погоди полуничний сезон — не такий, як хотілося б. «На городі ягода є, але не на продаж, бо ж мокне, лежить у піску», — пояснили.

А от на традиційному місці продажу полуниці — так званому «п’ятачку» у Високій Печі, поблизу автодороги — торгівля йшла значно жвавіше. Тут полуницю можна було придбати за цінами від 15 грн. за кілограм невеличкої ягоди і до 35 грн. за кілограм сортової.