Сучасне диво — Біла мечеть, збудована на честь шейха Зайєда.
Сучасне диво — Біла мечеть, збудована на честь шейха Зайєда.

(Закінчення. Початок — у номері за 25 — 28 травня).

Туристи в Еміратах бувають, як правило, тиждень-два. За мандрівками, морем, насолодами не завжди задумуєшся, як, завдяки кому і чому таке диво, така казка в пустелі стали можливими? Усе дуже просто: потрібні мудрі правителі й тяжка праця. Наш гід Володимир, із яким у подорожі до Індійського океану ми проїхали всі сім еміратів, розповів, що свого часу Батько арабів шейх Зайєд сказав: «Коли приходите до влади, треба об’єднати серця людей, потім — їхні зусилля. І лише після того — думайте про власне матеріальне благополуччя». Усі ці завдання шейх виконав. У пам’яті арабів він, бедуїн із початковою освітою, набутою при мечеті, залишився далекоглядним політиком, мудрим державником, щедрою, невибагливою, скромною людиною. Об’єднав емірати в одну державу, згуртував народ, заклав основи економіки. Коли на території ОАЕ були відкриті поклади нафти, шейх Зайєд заявив: «Нафта некорисна, якщо вона не служить добробуту народу». Якби ж то таке розуміння — нашим, українським, вершителям доль свого народу!

Проте й у самих Еміратах був правитель, якого самі араби вважають, «ганьбою нації». Гід розповів, що один із шейхів (у кожного емірату є свій) гроші від видобутку нафти «прикарманив» і заховав десь у підвалах свого палацу. Де їх і поїли пацюки. І це, виявляється, зовсім не вигадка. Таке життя.

Заповідний кораловий острів на узбережжі Індійського океану.
Заповідний кораловий острів на узбережжі Індійського океану.

Якщо ж говорити про наші дні, то, судячи з розповідей екскурсоводів, арабське диво можна визначити двома цифрами: 10 і 90. 10% населення, що становить 1,5 млн., є громадянами Об’єднаних Арабських Еміратів, 90% — близько 10 млн. — це представники країн усього світу, які приїхали сюди на заробітки. Самі араби — чоловіки, а при бажанні й жінки — працюють у державних установах, поліції, аеропортах, на керівних посадах фірм. Їхній робочий день триває 5 годин, а тиждень — 5 днів. Заробітна плата сягає в середньому на місяць 10 тис. доларів США. Хто не бажає працювати, отримує державну соціальну допомогу в розмірі 800 доларів. У всіх інших сферах життя працюють, причому, нерідко, за словами гіда Володимира, каторжно, заробітчани. 40% із них — індуси, 10% — пакистанці. Місячна зарплата в них — від 100 до 300 доларів. Наймаюча компанія оплачує їм харчування й житло (ліжко в кімнаті на десяток-два осіб), і це людей влаштовує. Вони, як довелося бачити, в 40-градусну спеку працюють на будівництві, висаджують і доглядають дерева, квіти, працюють на підприємствах, зайняті на транспорті, в сільському господарстві. І жінки, й чоловіки наймаються в готелі, розважальні заклади, вони обслуговують туристичні об’єкти, миють, чистять вулиці, тротуари, туалети — скрізь і всюди заробітчани різних рас, кольорів, націй і віросповідань, у тому числі чимало й українців. В Емірати вони прибувають за робочою візою, яку слід продовжувати кожні два роки. У разі втрати роботи і невлаштування на нове робоче місце протягом місяця — негайна депортація.

Гіркий заробітчанський хліб у 40­градусну спеку.
Гіркий заробітчанський хліб у 40­градусну спеку.

Заробітчанська «еліта» почувається трохи краще: найталановитіші архітектори з усього світу, за чиїми проектами побудовані диво-споруди Дубаї й Абу-Дабі, лікарі отримують по 3 — 8 тис. доларів на місяць. Але їхня частка не така уже й велика в загальній масі тих, хто обслуговує безбідне й розкішне життя громадян Арабських Еміратів.

Детальніше читайте у газеті "Житомирщина" за 04 червня 2019

Бедуїнський майстер за тканням килима.
Бедуїнський майстер за тканням килима.