Фото Володимира СОБОЛЯ.
Фото Володимира СОБОЛЯ.

19 січня — свято Богоявлення, зване в народі Водохрещем. Останніми роками воно повсюдно супроводжується купанням в ополонках. У крижану воду лізуть чоловіки та жінки, бабці й дідусі, відомі співаки та артисти, навіть політики. Люди вірять, що отримують в ці миті силу й здоров’я на цілий рік. Проте Церква зовсім не вважає купання обов’язковим атрибутом свята. Це світський ритуал, який не несе духовного змісту.

Що говорить про свято Водохреща церковна традиція? І чому цей день краще провести у храмі, аніж в ополонці? Про це «Житомирщині» розповів протоієрей Української Православної Церкви Віктор Голубовський, священик Свято-Успенського собору в Житомирі.

— Отець Віктор, чи є купання в ополонці обов’язковим для віруючих?

— Традиція занурення в крижану ополонку на свято Богоявлення є народною і відносно сучасною. Виникла і поширилась вона в східнослов’янських країнах — у Росії, Україні та Білорусії. Цей звичай не містить ніякого ані церковного, ані духовного змісту. Просто багато людей мають власну логіку: якщо вони скупаються саме в крижаній ополонці у день цього свята — то будуть здорові протягом всього року.

— А церковні канони щось говорять про хрещенське купання?

— У Святому Письмі чи Переданні про обов’язковість такого обряду не згадується нічого. Відтак Церква нікого не змушує його дотримуватись, тож він не є обов’язковим. Все залежить від здоров’я і бажання людини. Звісно, можна й скупатись в ополонці. Але лише після того, коли людина прийде до храму та вшанує свято Хрещення молитвою на богослужінні. Втім, навіть тоді в ополонку слід входити з вірою, молитвою, смиренням та розумінням цієї події. Відтак правильним буде взяти благословення у священика на занурення в хрещенську ополонку.

— Свято Водохреща часто супроводжується розпиванням алкоголю. Чи правильно це з духовної точки зору?

— Часто буває так, що люди перетворюють свято Хрещення Господнього на світські веселощі. Дехто хизується, показуючи свою сміливість і витривалість у холодній воді. Трапляється й розпивання спиртного — просто на березі річки. Це перетворює відзначення великого православного свята на гріх. Адже Водохреща — торжество духа, а не свято тіла і земного задоволення. А тому віруючим людям не варто втягуватися у подібні веселощі, привертаючи увагу і вводячи у спокусу інших.

— То як Церква радить відзначати це велике християнське свято?

— Найголовніше — слід взяти участь у літургії та молебні з освяченням води. Освятивши воду, принести її додому та окропити нею помешкання. А потім кожного ранку з молитвою натщесерце пити. Якщо є бажання скупатися в ополонці — то нехай це буде символом християнського оновлення, щоби після цього вести своє життя благочестиво, у любові до Бога і ближнього. Лише так можна отримати справжню радість від цього свята.

 

Погода

Фотоетюд

Фото14072020

Житомир сьогодні. Свято-Михайлівський кафедральний собор.

Фото Володимира СОБОЛЯ.

Лінки