Помічник головного рабина Бердичева Аківа Нємой.
Помічник головного рабина Бердичева Аківа Нємой.

У Бердичеві знаходиться одне з найбільших давніх єврейських кладовищ, що збереглися в Україні. Перші поховання на ньому відбулися ще на початку ХІХ століття. Тоді в місті мешкали близько 60 тисяч євреїв. Не все кладовище збереглося: під час фашистської окупації частину його було зруйновано, а в радянські часи —забудовано.

Це кладовище, що було закрите для поховань у 1973 році, протягом тривалого часу знаходилося в занедбаному стані. Через хащі до багатьох могил не можна було навіть підійти. Ніхто там, за рідкісними винятками, не прибирав. Про догляд за могилами «забули» й через те, що багато євреїв емігрували в інші країни після революції 1917 року, загинули під час єврейських погромів у роки Громадянської війни, були знищені фашистами під час Другої світової.

— Сім років тому наша місцева єврейська громада розпочала відновлювати кладовище, — розповідає помічник головного рабина Бердичева Аківа Нємой. — Насамперед, приступили до його розчищення. Це було зробити дуже важко, адже за приблизними підрахунками, на кладовищі —10 тисяч могил. Але за декілька років справилися. Після цього розпочали складати списки людей, котрі знайшли вічний спочинок на кладовищі. Цю роботу проводимо заради того, щоб нащадки померлих змогли віднайти їхні могили. Зробити це вкрай важко. Написи зроблено на івриті, однак на багатьох пам’ятниках прочитати їх не вдається. Літер майже не видно. «Побачити» ж їх можуть лише спеціалісти. Тому останні три роки єврейська громада міста запрошує для цієї роботи волонтерів, котрі крок за кроком встановлюють імена багатьох померлих людей. Це не просто ентузіасти. Кожний дослідник є вченим і досвідченим дослідником давніх кладовищ, спеціалістом із єврейської епіграфіки або некрополістики.

Детальніше читайте у газеті "Житомирщина" за 14 серпня 2018

 

Прочани біля могили цадика.
Прочани біля могили цадика.

Погода

Фотоетюд

Фото14022020

Спогад про торішній сніг.

Фото Валентини ПАРХОМЧУК. с. Фасова Хорошівського району.

Лінки