Вважається, що вода з криниці — значно чистіша та смачніша, ніж будь-яка інша. Нерідко можна побачити, як у Житомирі біля каптажів та громадських криниць збираються навіть черги з охочих набрати води. Та чи настільки вона безпечна для здоров’я? Де ліпше робити запаси води, а які пункти краще обминати?

Кожен самостійно вирішує, яку воду йому ліпше споживати — придбану, з-під крана чи з криниці. Однак якщо зупинитися на останньому, то варто знати, якої якості така вода. Про це можуть розповісти лише фахівці.

— Наші спеціалісти раз на рік обов’язково перевіряють якість води у каптажах і криницях громадського користування в обласному центрі за десятьма показниками, в тому числі — на нітрати і нітрити, — розповідає завідувач Житомирського міськрайонного відділу ДУ «Житомирський обласний лабораторний центр МОЗ України» Іван Киричук. — Іноді проби беруться і відповідно до запиту працівників головного управління Держпродспоживслужби в області.

Якість води залежить від багатьох чинників, зокрема, від пори року: в холодну — вона краща, у теплу — гірша.

У Житомирі нині нараховується 28 криниць громадського користування. У першому півріччі з них було відібрано 36 зразків води. Результати досліджень — невтішні: спеціалісти виявили по чотири випадки відхилень від норм за каламутністю та забарвленістю, а також п’ять — за водневим показником (рН). Та найгірше, що у третині випадків зафіксовано перевищення вмісту нітратів. Так, при нормі не більше 50 мг/дм3 у 12 пробах цей показник становив від 61 до майже 150 мг/дм3. До таких найбільш «проблемних» належать криниці громадського користування, розташовані по вул. Троянівській, 19; вул. Короленка, 26; вул. Вільський шлях, 141 та 142; вул. Дмитрівській, 10; вул. Озерній, 7.

Ще одне джерело питної води — каптажі. Таких упорядкованих джерел, пов’язаних із виведенням на поверхню і збиранням підземних вод, у Житомирі є десять. Вплинути на якість питної води у каптажах практично неможливо. Єдине, що варто робити, — облаштовувати територію навколо.

Детальніше читайте у газеті "Житомирщина" за 31 липня 2018