Більше року діє безвізовий режим України з Євросоюзом. Тисячі мешканців Житомирщини вже побували в країнах ЄС з біометричним паспортом. Кожен його власник має шанс відвідати країни ЄС у якості туриста. Але деякі спритні підприємці наловчилися відправляти наших співвітчизників до Євросоюзу не як туристів, а як заробітчан. З біопаспортом — за безвізовим режимом. Тобто — в обхід офіційної заборони.

Здавалося б, як таке може бути? Виявляється, може. У центрі Житомира в кількох людних місцях встановлено сіті­лайти з привабливими рекламними афішами: «Робота в Фінляндії! Збір ягід, сезон 2018. Зарплата — від 50 до 100 євро за день». А ще нижче — найцікавіший рядок: «Виїзд по безвізу на 3 місяці!».

«По безвізу»?! Але ж нині навіть школяр знає, що безвізовий режим з ЄС не дає права громадянам України працевлаштовуватися в країнах Євросоюзу. Це ж незаконно! Та в рекламі написано саме так — виїзд до Фінляндії на роботу «за безвізом». Досить дивно таке читати. Може, тут якась помилка? Хіба ж можна так відверто та у всіх на виду нехтувати законодавством? Вирішую зателефонувати за вказаним на рекламному щиті номером, прикинувшись охочим їхати на збирання ягід.

«Наша фірма саме зараз формує групи робітників для виїзду в Фінляндію — на збирання лісових ягід, — пояснює жіночий голос у слухавці. — Збирати треба чорницю, брусницю та ожину. Кожен робітник самостійно складає свій робочий графік. Тобто визначає сам — коли вставати, скільки годин вдень працювати тощо. При бажанні можна заробити 50­100 євро за день. Жити доведеться в лісі — у котеджах. Тож за кожен день проживання слід буде платити по 6 євро.

Детальніше читайте у газеті "Житомирщина" за 17 липня 2018