Після нещодавньої жахливої автоаварії у Кривому Розі (де загинули 9 людей через те, що винуватець аварії їхав на жовтий колір світлофора) в уряді надумались, що цей колір треба... скасувати. Про це повідомив у соцмережах міністр інфраструктури Володимир Омелян. «Останні резонансні ДТП пов’язані з проїздом на жовтий миготливий сигнал світлофора, — зауважує урядовець. — Деякі водії не хочуть розуміти різниці між миготливим і постійним сигналом жовтого кольору — і трактують це так, що одному ще можна, або іншому вже можна, а потім гинуть люди!!! Багато країн у світі відмовляються від жовтого миготливого сигналу світлофора та приймають жорстку відповідальність за порушення проїзду на забороняючий сигнал!».

Чи дійсно жовтий колір не потрібен? І чи зміниться щось на краще з його скасуванням? І чи дотримуються правил руху щодо цього кольору на Заході? Про це розмірковують заступник начальника управління Держтрансбезпеки в Житомирській області Василь Цьомик, директор обласної автошколи Житомирського відділення ТСОУ Юрій Гайструк та мешканка США Таня Гілмор.

— Що може змінитися після скасування жовтого кольору — як це ініціюють в уряді? Невже стане менше ДТП?

Ю.Гайструк:
— Я абсолютно не можу уявити ситуацію, що жовтий сигнал скасували. Чому? Бо тоді, на моє переконання, аварій стане ще більше! Кажу це як досвідчений водій з 42­річним стажем. Якщо нині чимало нетерплячих водіїв вже газують на жовте світло, то після його скасування рушатимуть «наприкінці» червоного. І тоді буде робитися на дорогах казна­що.

Ю.Цьомик:
— Я вкрай обережно ставлюся до подібної ініціативи. Приміром, забрали жовтий колір. А чим його замінити — синім? Як водія, мене зараз абсолютно влаштовує наявність такого сигналу в світлофорі, адже він дозволяє приготуватися до руху, сконцентруватися. Чим отак зопалу його скасовувати, слід, вочевидь, провести ретельний моніторинг використання жовтого кольору в країнах Заходу, в тій­таки Європі, де водії дуже дисципліновані.

— Може, саме в дисциплінованості вся й причина, а не в жовтому кольорі?

Ю.Гайструк:
— Справа саме в дисципліні та культурі водіння. А точніше — у їх повній відсутності в багатьох водіїв. Такі речі я спостерігаю щодня. Ось буквально вчора в нашу машину на повній швидкості ледь не врізався джип, який вилетів на головну дорогу з бічної. Бо йому вже миготів жовтий, а водій не забажав чекати. Ледь вдалося уникнути ДТП. Якось я думав: може, слід збільшити години на вивчення в автошколі предмета «Етика водіння»? А потім зрозумів — нічого не допоможе. Така у нас ментальність — і у водіїв зокрема...

— А чи виконують вимоги жовтого кольору водії в США?

Т.Гілмор:
— Жовте світло в американських світлофорах теж є. Воно загоряється після зеленого та перед червоним. А ось в якості попереджувального сигналу воно відсутнє — червоне світло відразу змінюється на зелене. Чи їхати на жовте світло — зазвичай залежить від того, на якій відстані знаходиться водій до світлофора або перехрестя. Якщо близько — правила дозволяють їхати на жовте. А якщо ж ще далеко (і вже знаєш, що не встигнеш проїхати до того, як світло зміниться на червоне) — то водії зупиняються та чекають зеленого. Воліють не ризикувати, щоби не платити потім штраф за проїзд на заборонений сигнал. Штрафи за таке в США різняться по регіонах: в середньому це — 150 доларів, а у Каліфорнії — усі 500!

— То що ж робити нам з жовтим сигналом — відмовлятися чи ні?

В.Цьомик:
— Вважаю, що не треба гарячкувати і міняти шило на мило. Головне — дотримуватися тих Правил дорожнього руху, які вже є. І тоді буде менше аварій.

Ю.Гайструк:
— Можливо, варто просто ввести кримінальну відповідальність за порушення правил руху на сигнали світлофора, в тому числі й на жовтий. Адже жовтий — сигнал, що забороняє рух. А самі світлофори слід дещо перепрограмувати. Щоби після зеленого кольору була пауза і потім загорявся жовтий. А в перпендикулярному русі в цей час ще має горіти червоне світло. Тоді, можливо, не вилітатимуть на перехрестя водії одночасно з двох бічних вулиць. А загалом правилами та заборонами мало що зміниш. Поки водії на стануть поважати одні одних на дорогах, поважати правила та дотримуватися їх, — нічого у нас в цьому плані не зміниться...